Skip to content

1208 Borealis CourtForked River, NJ 08731

Built 2005

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block101.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class19
Description2SF-O-2AG 4400
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage4,400
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
25%
Improvement Value:$585,000
75%
Total Assessment$780,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,765+7.0%
2024$18,478+6.5%
2023$17,355+3.3%
2022$16,801+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 10204, Page 1060