Skip to content

1207 Gemini CourtForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block101.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1583
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,583
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
57%
Improvement Value:$122,500
43%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+7.0%
2024$6,752+6.5%
2023$6,341+3.3%
2022$6,139+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,583DeedBook 16747, Page 1558Recorded5/25/2017

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 15508, Page 1119

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5532, Page 628

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4379, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1967