Skip to content

1209 Gemini CourtForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block101.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1662
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,662
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
57%
Improvement Value:$122,900
43%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,232+7.0%
2024$6,761+10.0%
2023$6,145+3.3%
2022$5,949+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,662DeedBook 18610, Page 796Recorded8/3/2021

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 11749, Page 1402

Property Built

Built

Year Built: 1967