Skip to content

1201 Mercury CourtForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block101.08
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1176
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,400
68%
Improvement Value:$90,100
32%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,883+7.2%
2024$6,419+6.7%
2023$6,013+3.4%
2022$5,814+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971