Skip to content

1210 Mercury CourtForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block101.08
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2AG 3001
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage3,001
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,300
35%
Improvement Value:$423,700
65%
Total Assessment$652,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,522+7.0%
2024$15,446+9.0%
2023$14,173+3.3%
2022$13,721+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft3,001DeedBook 16536, Page 223Recorded10/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10374, Page 1285