Skip to content

1218 Mercury CourtForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block101.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-3AG 2910
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,910
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,500
37%
Improvement Value:$351,600
63%
Total Assessment$556,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,092+7.0%
2024$13,174+7.7%
2023$12,229+3.3%
2022$11,838+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,910DeedBook 17704, Page 1954Recorded12/4/2019

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 14829, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5696, Page 804

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 4377, Page 346