Skip to content

1114 Uranus CourtForked River, NJ 08731

Built 1999

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block101.10
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-1AG 1763
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,763
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
43%
Improvement Value:$217,200
57%
Total Assessment$383,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718+7.0%
2024$9,085+9.9%
2023$8,266+3.3%
2022$8,002+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,763DeedBook 17189, Page 135Recorded7/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5616, Page 891