Skip to content

1106 Uranus CourtForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 1995

Property Information

Block101.10
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1600
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,600
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
58%
Improvement Value:$122,900
42%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,078+7.2%
2024$6,601+6.7%
2023$6,185+3.4%
2022$5,979+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970