Skip to content

1107 Pensacola RoadForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block101.11
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1728
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
58%
Improvement Value:$132,300
42%
Total Assessment$317,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,040+7.0%
2024$7,517+6.5%
2023$7,060+3.3%
2022$6,835+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,728DeedBook 17634, Page 799Recorded10/7/2019

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 15257, Page 1548

Property Built

Built

Year Built: 1970