Skip to content

1200 Spoonbill CourtForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Sep 27, 2007

Property Information

Block101.12
Lot162
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class18
Description3SF-O 3607
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage3,607
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,300
38%
Improvement Value:$338,100
62%
Total Assessment$547,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,871+7.0%
2024$12,968+6.5%
2023$12,180+3.3%
2022$11,791+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 13807, Page 1902

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4156, Page 362