Skip to content

1200 Plover CourtForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 27, 2018

Property Information

Block101.12
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1092
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
56%
Improvement Value:$143,100
44%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,314+7.0%
2024$7,773+6.5%
2023$7,300+22.4%
2022$5,962+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 17061, Page 198Recorded3/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1971