Skip to content

1111 Skiff Way DriveForked River, NJ 08731

Built 2016

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 23, 1991

Property Information

Block102.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2324
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,324
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,300
42%
Improvement Value:$254,600
58%
Total Assessment$440,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,172+7.0%
2024$10,445+6.5%
2023$9,810+3.3%
2022$9,497+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4926, Page 535