Skip to content

1118 Skiff Way DriveForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jan 26, 2019

Property Information

Block102.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1440
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
54%
Improvement Value:$154,700
46%
Total Assessment$337,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,545+10.6%
2024$7,728+14.4%
2023$6,757+3.3%
2022$6,542+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 17382, Page 1916Recorded2/12/2019

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5501, Page 384

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3970, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1967