Skip to content

1119 Skiff Way DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block102.01
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1176
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,100
61%
Improvement Value:$120,200
39%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,863+7.0%
2024$7,351+6.5%
2023$6,904+3.3%
2022$6,684+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 17038, Page 442Recorded2/28/2018

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4734, Page 43

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4324, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1985