Skip to content

1134 Skiff Way DriveForked River, NJ 08731

Built 2011

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 13, 2017

Property Information

Block102.01
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG 1671
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,671
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,300
55%
Improvement Value:$153,700
45%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,616+7.0%
2024$8,055+6.5%
2023$7,565+3.3%
2022$7,324+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,671DeedBook 16782, Page 1557Recorded6/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 4257, Page 355