Skip to content

1135 Cape May DriveForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block102.02
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1+AG 1232
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,232
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
29%
Improvement Value:$156,300
71%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,608+7.0%
2024$5,243+6.5%
2023$4,924+3.3%
2022$4,767+23.4%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900
Sq Ft1,232DeedBook 18852, Page 299Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,232DeedBook 17598, Page 1502Recorded9/9/2019

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 13717, Page 1215

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12874, Page 1756

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5641, Page 397

Property Sale

Sale
$103,550
DeedBook 4531, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1987