Skip to content

1143 Cape May DriveForked River, NJ 08731

Built 1982

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block102.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1008
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
32%
Improvement Value:$144,300
68%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,367+7.0%
2024$5,018+32.9%
2023$3,776+3.3%
2022$3,655+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$317,000
Sq Ft1,008DeedBook 18700, Page 367Recorded9/29/2021

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 17380, Page 834Recorded2/8/2019

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12602, Page 445

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 5375, Page 70

Property Sale

Sale
$95,900
DeedBook 4553, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1982