Skip to content

95 Sheffield DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block1024.01
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1404
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
27%
Improvement Value:$126,900
73%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,407+7.0%
2024$4,120+6.5%
2023$3,869+3.3%
2022$3,746+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,404DeedBook 19563, Page 1244Recorded12/18/2023

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 17293, Page 899Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 10115, Page 1762

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4897, Page 600

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 4309, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1985