Skip to content

28 Sheffield DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 9, 2005

Property Information

Block1024.02
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1404
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
24%
Improvement Value:$142,500
76%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,501+7.4%
2024$4,192+6.9%
2023$3,922+3.5%
2022$3,789+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12816, Page 847

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4819, Page 39

Property Sale

Sale
$75,900
DeedBook 4435, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1986