Skip to content

14 Lancaster CourtForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block1024.02
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1224
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
30%
Improvement Value:$111,500
70%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,016+7.0%
2024$3,755+6.5%
2023$3,527+3.3%
2022$3,414+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,224DeedBook 19074, Page 1608Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 10022, Page 1432

Property Sale

Sale
$75,400
DeedBook 4431, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1986