Skip to content

12 Lancaster CourtForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Oct 31, 2005

Property Information

Block1024.02
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
29%
Improvement Value:$109,700
71%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,920+7.0%
2024$3,665+6.5%
2023$3,442+3.3%
2022$3,332+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 12902, Page 909

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 5261, Page 956

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook 4431, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1986