Skip to content

8 Lancaster CourtForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block1024.02
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1404
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
26%
Improvement Value:$132,700
74%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,543+7.0%
2024$4,248+6.5%
2023$3,989+3.3%
2022$3,862+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 15222, Page 597

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4920, Page 153

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 4431, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1986