Skip to content

2 Lancaster CourtForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 23, 2016

Property Information

Block1024.02
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
32%
Improvement Value:$103,200
68%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,831+7.0%
2024$3,582+6.5%
2023$3,364+3.3%
2022$3,257+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,405DeedBook 16587, Page 704Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 15025, Page 1584

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5519, Page 591

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 4430, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1985