Skip to content

5 Derby CourtForked River, NJ 08731

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block1024.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 0966
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage966
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
36%
Improvement Value:$81,800
64%
Total Assessment$127,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,988+7.6%
2024$2,778+7.1%
2023$2,594+0.0%
2022$2,594+75.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$289,000
Sq Ft966DeedBook 20068, Page 1054Recorded7/11/2025

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft966DeedBook 17982, Page 1571Recorded7/27/2020

Property Sale

Sale
$98,400
DeedBook 5621, Page 411

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 4442, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1986