Skip to content

1493 Clearview StreetForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Nov 13, 2017

Property Information

Block1024.02
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1006
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage966
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
35%
Improvement Value:$83,600
65%
Total Assessment$128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,259+7.0%
2024$3,047+6.5%
2023$2,861+3.3%
2022$2,770+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft966DeedBook 16947, Page 740Recorded11/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 4300, Page 51