Skip to content

66 Sheffield DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block1024.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$114,400
72%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,039+7.0%
2024$3,776+49.1%
2015$2,533+8.8%
2014$2,329+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,405DeedBook 19402, Page 523Recorded6/12/2023

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12920, Page 1275

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 10266, Page 1532

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook 4308, Page 748