Skip to content

4 Wales CourtForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$351,050
Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block1024.04
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1224
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
30%
Improvement Value:$114,000
70%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,118+7.0%
2024$3,850+6.5%
2023$3,616+3.3%
2022$3,500+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$351,050
Sq Ft1,224DeedBook 19538, Page 173Recorded11/14/2023

Property Sale

Sale
$272,500
Sq Ft1,224DeedBook 18666, Page 1308Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 15914, Page 978Recorded10/9/2014

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4571, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1986