Skip to content

2 Wales CourtForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block1024.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
23%
Improvement Value:$162,600
77%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,349+7.0%
2024$5,001+36.4%
2023$3,667+3.3%
2022$3,550+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,405DeedBook 19331, Page 564Recorded3/22/2023

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,405DeedBook 16051, Page 1820Recorded4/10/2015

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 14157, Page 764

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook 4424, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1986