Skip to content

32 Canterbury DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block1024.05
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1404
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,404
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
26%
Improvement Value:$128,100
74%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,386+7.0%
2024$4,101+6.5%
2023$3,851+3.3%
2022$3,729+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 15479, Page 698

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4932, Page 522

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 4293, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1985