Skip to content

1 Sheffield PlaceForked River, NJ 08731

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block1024.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1639
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,639
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
29%
Improvement Value:$117,700
71%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,974+7.4%
2024$3,699+6.9%
2023$3,459+3.5%
2022$3,341+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,639DeedBook 20157, Page 1297Recorded10/8/2025

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 10325, Page 159

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5739, Page 481

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5114, Page 146

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 4299, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1985