Skip to content

24 Canterbury DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$196,500
Last Sale Date
Jul 20, 2020

Property Information

Block1024.05
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1127
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,127
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
28%
Improvement Value:$116,000
73%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,054+7.0%
2024$3,790+6.5%
2023$3,560+11.4%
2022$3,196+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$196,500

From:

To:

Sq Ft1,127DeedBook 18049, Page 1609Recorded9/11/2020

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 14496, Page 938

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4290, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1985