Skip to content

1502 Clearview StreetForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Jan 2, 2024

Property Information

Block1024.05
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1224
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
29%
Improvement Value:$115,100
71%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,108+7.0%
2024$3,840+6.5%
2023$3,607+3.3%
2022$3,492+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$319,900
Sq Ft1,224DeedBook 19580, Page 129Recorded1/10/2024

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 16136, Page 1898Recorded7/17/2015

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 13705, Page 1946

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 11100, Page 636

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4352, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1985