Skip to content

1498 Clearview StreetForked River, NJ 08731

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block1024.05
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1224
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,224
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$113,500
72%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,016+7.0%
2024$3,755+6.5%
2023$3,527+3.3%
2022$3,414+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 16554, Page 1030Recorded10/28/2016

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 13340, Page 933

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4978, Page 870

Property Sale

Sale
$66,400
DeedBook 4391, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1985