Skip to content

5 Kent DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Nov 12, 2009

Property Information

Block1024.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
29%
Improvement Value:$109,200
71%
Total Assessment$154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,907+7.0%
2024$3,653+6.5%
2023$3,431+3.3%
2022$3,321+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 14464, Page 882

Property Sale

Sale
$77,510
DeedBook 4287, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1985