Skip to content

4 Kent DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block1024.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1224
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
31%
Improvement Value:$108,200
69%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,733+7.5%
2024$3,474-0.7%
2023$3,498+21.2%
2022$2,886+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4395, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1985