Skip to content

14 Abbey CourtForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Oct 1, 2016

Property Information

Block1024.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1404
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
28%
Improvement Value:$119,100
72%
Total Assessment$165,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,934+7.5%
2024$3,661+6.9%
2023$3,423+3.5%
2022$3,306+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 16556, Page 199Recorded10/31/2016

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5107, Page 916

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5016, Page 880

Property Sale

Sale
$66,900
DeedBook 4275, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1985