Skip to content

5 Kent CourtForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block1024.07
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 0966
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
32%
Improvement Value:$102,400
68%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,824+7.0%
2024$3,575+6.5%
2023$3,358+3.3%
2022$3,250+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 15570, Page 158

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 15404, Page 101

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5005, Page 386

Property Sale

Sale
$60,900
DeedBook 4319, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1985