Skip to content

19 Portsmouth DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block1024.07
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
29%
Improvement Value:$112,700
71%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,771+7.4%
2024$3,510+7.0%
2023$3,281+3.6%
2022$3,168+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$226,500

From:

To:

Sq Ft1,405DeedBook 17106, Page 1969Recorded5/7/2018

Property Sale

Sale
$244,900
DeedBook 12464, Page 419

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 10046, Page 605

Property Sale

Sale
$70,900
DeedBook 4395, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1986