Skip to content

1994 Brookdale DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block1024.10
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
31%
Improvement Value:$110,900
69%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,065+7.0%
2024$3,800+6.5%
2023$3,569+3.3%
2022$3,455+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,405DeedBook 17376, Page 898Recorded2/5/2019

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 13486, Page 1613

Property Sale

Sale
$66,900
DeedBook 4325, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1985