Skip to content

2008 Brookdale DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Nov 5, 2019

Property Information

Block1024.10
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1224
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,224
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
29%
Improvement Value:$111,400
71%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,713+7.5%
2024$3,455+7.0%
2023$3,230-4.1%
2022$3,369+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,500
Sq Ft1,224DeedBook 17673, Page 1137Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 4344, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1985