Skip to content

2010 Brookdale DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block1024.10
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1127
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,127
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
29%
Improvement Value:$108,200
71%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,882+7.0%
2024$3,629+6.5%
2023$3,409+3.3%
2022$3,300+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$131,000

From:

To:

Sq Ft1,127DeedBook 15888, Page 833Recorded9/9/2014

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook 4344, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1985