Skip to content

2020 Brookdale DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block1024.10
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1404
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
27%
Improvement Value:$129,000
73%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,460+7.0%
2024$4,169+6.5%
2023$3,916+3.3%
2022$3,791+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000
Sq Ft1,404DeedBook 18785, Page 624Recorded11/19/2021

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 15786, Page 168Recorded4/17/2014

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11894, Page 1969

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4570, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1985