Skip to content

2030 Brookdale DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block1024.10
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1224
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
31%
Improvement Value:$105,300
69%
Total Assessment$152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,859+7.0%
2024$3,608+6.5%
2023$3,389+3.3%
2022$3,281+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
Sq Ft1,224DeedBook 17828, Page 1684Recorded3/20/2020

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 15242, Page 1619

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 4352, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1985