Skip to content

2 York CourtForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block1024.11
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1684
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,684
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
24%
Improvement Value:$154,200
76%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,136+7.0%
2024$4,802+6.5%
2023$4,510+3.3%
2022$4,366+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 11065, Page 1877

Property Sale

Sale
$70,900
DeedBook 4401, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1986