Skip to content

11 Hastings CourtForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Sep 19, 2017

Property Information

Block1024.11
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
31%
Improvement Value:$106,900
69%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,925+7.0%
2024$3,670+6.5%
2023$3,447+3.3%
2022$3,337+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000

From:

To:

Sq Ft1,405DeedBook 16892, Page 158Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 14774, Page 986

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 13862, Page 1177

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 4398, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1986