Skip to content

7 Hastings CourtForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$244,900
Last Sale Date
Sep 30, 2008

Property Information

Block1024.11
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1480
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
29%
Improvement Value:$119,000
71%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,007+7.4%
2024$3,730+6.9%
2023$3,488+3.5%
2022$3,369+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$244,900
DeedBook 14134, Page 1124

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 10857, Page 1741

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 4400, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1986