Skip to content

63 Canterbury DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$236,500
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block1024.11
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1224
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,224
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$113,900
72%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,027+7.0%
2024$3,764+29.9%
2023$2,898+3.9%
2022$2,789+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$236,500
Sq Ft1,224DeedBook 18516, Page 169Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$67,400
DeedBook 4387, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1986