Skip to content

6 Portsmouth DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block1024.11
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1416
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
26%
Improvement Value:$130,200
74%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,440+7.0%
2024$4,150+6.5%
2023$3,898+3.3%
2022$3,774+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 15583, Page 1328Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 14915, Page 1739

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10736, Page 272

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 4392, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1986