Skip to content

12 Norwick CourtForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 17, 2014

Property Information

Block1024.11
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1480
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
27%
Improvement Value:$127,800
73%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,455+7.0%
2024$4,165+6.5%
2023$3,912+3.3%
2022$3,787+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 15790, Page 1Recorded4/24/2014

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 14288, Page 1282

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4377, Page 103