Skip to content

53 Canterbury DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block1024.11
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1416
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
22%
Improvement Value:$166,600
78%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,413+7.0%
2024$5,060+29.4%
2023$3,912+3.3%
2022$3,787+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,416DeedBook 19257, Page 372Recorded12/21/2022

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 14470, Page 907

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 4366, Page 654